Nagłośnienie dla Teatru Śląskiego
Dostarczyliśmy nowoczesne nagłośnienie dla Teatru Śląskiego. Zapewnione zostało również oprogramowanie systemu oraz jego końcowe zestrojenie. Całość jest prawie niewidoczna dla widza, dzięki idealnemu wkomponowaniu w Dużą Scenę.
Prace wykonane w ramach inwestycji:
- Dopasowany projekt systemu wykonany przez firmę TELOS oraz skonsultowany z działem techniki Teatru, a lokalizacja i modele zespołów uzgodnione z konserwatorem zabytków
- Wykonanie trójwymiarowego modelu obiektu
- Instalacja systemu przez firmę PowerBox
- Zapewnione nagłośnienie dla Teatru oparte na urządzeniach głośnikowych firmy Fohhn Audio AG, którego spółka DYSTEN jest jedynym dystrybutorem w Polsce
- Przygotowanie oprogramowania, pozwalającego na zdalne sterowanie systemem
- Zestrojenie wraz z pomiarami wykonane przez specjalistę, przy pomocy wysokiej jakości narzędzi oraz oprogramowania
Nagłośnienie dla Teatru Śląskiego zostało szczegółowo opisane w artykule Pana Piotra Sadłonia na portalu LiveSound.
zdjęcia: Magdalena Zielińska
Profesjonalny sprzęt i oprogramowanie dla Teatru Śląskiego
Wyzwanie
Znalezienie systemu audio, który będzie odpowiedni i dopasowany do wielkości i specyfiki Dużej Sceny Teatru Śląskiego. Poprawienie jakości dźwięku występów na żywo i osiągnięcie jak największego równomiernego poziomu pokrycia sali dźwiękiem na trzech poziomach widowni. Obniżenie poziomu głośności na scenie. Nagłośnienie dla Teatru powinno cechować się minimalną ingerencją w architekturę wnętrza, wkomponowanie sprzętów w otoczenie.
Rozwiązanie
Nagłośnienie dla Teatru Śląskiego zostało starannie zaprojektowane przez firmę TELOS z Gliwic. By spełnić postawione przed systemem zadania, zastosowano trójwymiarowy model obiektu, w którym wyznaczono i przeliczono możliwe punkty instalacji zespołów głośnikowych. Stworzony w ten sposób punkt po punkcie system został rygorystycznie sprawdzony pod kątem pokrycia płaszczyzn odsłuchowych i parametrów transmisji dźwięku. Obok opracowania systemu głośnikowego, projektant Wojciech Zieliński zapewnił izolację galwaniczną zarówno sygnałów użytkowych jak i zasilania urządzeń aktywnych.
Instalacja systemu przewidywała przewierty w żelbecie o dużych gabarytach, a staranność montażu dotyczyła nawet doprowadzenia przewodów w białej izolacji do białych zespołów głośnikowych.
Zastosowane urządzenia i rozwiązania należą do najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technologii, dostępnych na światowych rynkach. Dźwięk emitowany przez system jest szybki i czysty w całym paśmie akustycznym. Dzięki bardzo małym zniekształceniom i wysokiej czystości elektrycznej torów audio, nie występują problemy z mikrofonami.
Oprogramowanie DYSTEN pozwala na zdalne sterowanie systemem z poziomu komputera PC oraz za pośrednictwem programowej klawiatury. Końcowe zestrojenie wraz z pomiarami zostało przeprowadzone przez specjalistę w tej dziedzinie – Ralfa Freudenberg. Do tej pracy użyte zostało specjalistyczne narzędzie diagnostyczne i pomiarowe o bardzo wysokiej rozdzielczości – oprogramowanie Fohhn FAMSA.
Rezultat
Niezwykle staranny proces projektowy oraz produkcyjny, dobór najlepszych komponentów i całkowita kontrola jakości w połączeniu dały produkt o niespotykanych cechach.
- Duża równomierność pokrycia dla poszczególnych zakresów pasma akustycznego.
- Dźwięk emitowany przez system bardziej przypomina najwyższej klasy urządzenia domowe (high-end) niż znane konstrukcje koncertowe.
- Nieograniczony bezprzewodowy dostęp z dowolnego miejsca do ustawień i konfiguracji sprzętowych.
- Wysoki odstęp sygnał/szum systemu głośnikowego.
- Dźwięk bezpośredni dla conajmniej 95% widowni.
- Możliwość stosowania systemu dla aplikacji koncertowych.
- Głośniki nie ingerują w architekturę wnętrza, wkomponowują się w otoczenie.
- System, zapewniając na scenie niewielki SPL, daje komfortowe warunki pracy artystom.
Referencje
„System głośnikowy cechuje wysoka zrozumiałość mowy, dynamicznie odtwarzana muzyka i bardzo naturalne brzmienie. Wszystko to wpłynęło na wzrost satysfakcji widza (…). Szukaliśmy rozwiązania, które poprawi jakość dźwięku podczas występów na żywo, obniży poziom głośności na scenie, a ponadto pokryje równomiernie dźwiękiem trzy poziomy widowni. Zainstalowany system nagłośnienia brzmi jak domowy high-end, a taka jakość dźwięku jest niespotykana w polskich teatrach. Co więcej, system jest prawie niewidoczny dla widza, został idealnie wkomponowany w Dużą Scenę. Bardzo praktyczny dla realizatorów dźwięku okazał się bezprzewodowy, nieograniczony dostęp z dowolnego miejsca do ustawień i konfiguracji sprzętowych. Teraz jesteśmy w czołówce najlepiej nagłośnionych teatrów w Polsce.”
Mikołaj LichtańskiKierownik Sekcji Akustycznej
Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach
„Wiele lat czekałem na możliwość zaprojektowania systemu głośnikowego dla takiego obiektu z mojego rodzinnego regionu. Na etapie projektu dołożyliśmy wspólnie z działem techniki Teatru Śląskiego wszelkich możliwych starań, by konstruowany system był godny początku XXI wieku.”
Wojciech ZielińskiProjektant systemu głośnikowego
firma TELOS
„Wymagania techniczne i technologiczne nałożone projektem wydawały się najpierw nieco przesadzone; po konsultacjach na miejscu okazało się jednak, że naprawdę musimy sięgnąć po nieco inny garnitur sprzętu do wykonania tej roboty. Przy pracy wykorzystaliśmy chyba cały potencjał naszego doświadczenia. Wysiłek opłacił się z nawiązką. Efekt przekroczył nasze wyobrażenie o instalacji systemu głośnikowego. Wyrazem tego jest również uznanie ze strony działu techniki Teatru. Porównując stan zastany i pozostawiony, to zmiana epok w technice. Taka praca daje ogromną satysfakcję zawodową. Oprócz pieniędzy jest to bowiem tak samo ważny dla nas bodziec w pracy. Mogę z przyjemnością stwierdzić, że jesteśmy dumni z tej instalacji i z tego, że mogliśmy ją wykonać dla jednego z najbardziej prestiżowych obiektów w regionie.”
Mirosław MatusiakGeneralny wykonawca zlecenia
firma PowerBox
- Client: Teatr Śląski
- City: Katowice