E-papierowy rozkład jazdy

E-papier w informacji pasażerskiej

E-papierowy rozkład jazdy nie męczy oczu, posiada znakomity kąt widzenia i nie odbija światła – treści są doskonale widoczne w pełnym słońcu. Elektroniczny papier jest energooszczędny – energia jest pobierana jedynie podczas aktualizacji rozkładu jazdy i może pochodzić np. z panelu solarnego. Na e-papierze wyświetlisz oprócz rozkładu jazdy, mapy połączeń, warunki pogodowe oraz ważne komunikaty.


E-papierowy rozkład jazdy

E-papierowy rozkład jazdy wykorzystuje najnowocześniejszą światową technologię. W przeciwieństwie do obrazu tworzonego na wyświetlaczach ciekłokrystalicznych LCD, obraz na wyświetlaczu korzystającym z technologii E-papier wygląda tak samo, niezależnie od kąta widzenia i oświetlenia. Obraz nie ulega także zakłóceniu podczas dotykania.
E-papier cechuje bardzo niski pobór energii, która jest zużywana tylko podczas aktualizacji rozkładu jazdy. Energia może być czerpana z odnawialnych źródeł energii np. poprzez panele słoneczne czy turbiny wiatrowe.
Elektroniczny papier wyświetla rozkłady jazdy, mapy połączeń, ważne komunikaty dotyczące np. zmiany ruchu. Urządzenie pracuje 24h na dobę, 360 dni w roku. Aktualizacja informacji pasażerskiej przebiega za pośrednictwem sieci 3G. Scentralizowane zarządzanie ułatwia pracę operatora. Aktualizacja może także odbywać się automatycznie w ustalonych przez operatora godzinach.

Energooszczędność

E-papier jest niezwykle energooszczędny w porównaniu do wyświetlaczy LCD powszechnie stosowanych w informacji pasażerskiej. Rozkład jazdy emitowany na ekranie LCD wymaga ciągłego zasilania, ponieważ w trakcie wyświetlania odświeża obraz kilkadziesiąt razy na sekundę. Elektroniczny papier pobiera energię tylko podczas zmiany treści. Prąd może być czerpana z odnawialnych źródeł energii np. poprzez panele słoneczne czy turbiny wiatrowe małej mocy.

Doskonała widoczność

Elektroniczny papier składa się z jasnego tła oraz kuleczek atramentu, które pod wpływem impulsów tworzą piksele, dzięki czemu:

  • wyświetlane treści są kontrastowe, wyraźne i nie występuje migotanie obrazu typowe dla innych technologii, które męczy wzrok
  • ekran nie świeci użytkownikom prosto w oczy (nawet jeśli e-papier ma podświetlenie – diody oświetlają ekran krawędziowo)
  • e-papier posiada bardzo szerokie kąty widzenia
  • ekran nie błyszczy i nie odbija mocnego światła – treści są doskonale widoczne w pełnym słońcu

Niewymagający montaż

W podstawowej wersji e-papierowy rozkład jazdy jest bardzo lekki. Urządzenie może mieć płaską niskoprofilową obudowę, łatwą w montażu  z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury miejskiej. To oznacza dodatkowe oszczędności na konstrukcji nośnej. Montaż jest możliwy na filarach, słupach, latarniach, ścianach, a nawet wiatach przystankowych.Nagradzane rozwiązania

Opracowane w Dystenie rozwiązania związane z informacją pasażerską w technologii e-papier zdobyły w 2018 roku dwie światowe nagrody w Londynie.

e-paper e-papier epapier informacja pasażerska rozkład jazdy

Informacja pasażerska w technologii e-papier może być zintegrowana z obiektami małej architektury

Dysten jako producent urządzeń w technologii e-papier, wykonuje również pylony informacyjne, w których może być wbudowanych wiele niezależnych ekranów e-papierowych, jak np. w przystanku autonomicznym. Dysten projektuje i wytwarza urządzenia, których forma i wyposażenie są w pełni dopasowane do potrzeb zamawiającego. 

Pylon e-papier produkcji Dystenu wbudowany w autonomiczny przystanek

Pylon Dysten z informacją pasażerską w technologii e-papier stanowił element prototypowego przystanku autonomicznego prezentowanego podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach.